Přehledný seznam všech funkcí meteorologické stanice Vantage Pro - venkovní a vnitřní teplota, rosný bod, vlhkost vzduchu, barometrický tlak, předpověď počqasí, čas východu a západu slnuce, a mnoho dalších...
Pro přehled funkcí stanic klikněte sem..

Tabulka s obsáhlými technickými informacemi - Všechny funkce stanic VANTAGE PRO, jejich senzory, rozlišení, rozsah a přesnost.

Pro zobrazení tabulky s technickými informacemi klikněte sem..

Několik praktických rad pro zákazníky, kteří se rozhoudnout koupit meteorologickou stanici. Informace o aktualizaci dat, jednotkách, možnosti propojení s počítačem, a mnoho dalších..
Než koupíte stanici, klikněte sem..Venkovní a vnitřní teplota
vzduchu (°C nebo °F)


Teplota vzduchu je meteorologický prvek, udávající teplotu ovzduší. VantagePro měří venkovní teplotu (senzor v ISS) a vnitřní teplotu (senzor zabudovaný v konzole). Teplota se obvykle udává ve stupních Celsia (°C). Venkovní teplota se měří ve výšce 2 metry nad povrchem země.
Venkovní a vnitřní relativní
vlhkost vzduchu


Vlhkost jednoduše udává množství vodních par ve vzduchu. Relativní vlhkost udává procentní poměr mezi aktuálním množstvím vodních par a maximálním možném množství vodních par při dané teplotě. Relativní vlhkost se mění v závislosti na teplotě, tlaku a obsahu vodních par.
více zde..
Rosný bod a absolutní
vlhkost vzduchu


Rosný bod je určitá teplota vzduchu, na kterou se musí vzduch ochladit, aby dosáhl 100 procent relativní vlhkosti při stejném absolutním množství vodních par. Rosný bod je důležitá veličina pro předpověď mlhy, rosy či námrazy.
více zde..

Barometrický tlak

Hmotnost vzduchu v atmosféře vytváří atmosférický tlak. Je definován jako síla působící v daném místě atmosféry kolmo na libovolně orientovanou plochu. Obvykle se měří v hektopascalech (hPa = 100 Pa). 1 Pa je síla 1 N pusobící na plochu 1 m2.
více zde..
Srážky - intenzita srážek

Vantage Pro měří tyto následující veličiny: denní srážky, měsíční srážky, roční srážky, intenzitu srážek (množství srážek za jednotku času, např. milimetry za hodinu)

více zde..
Směr a rychlost větru

Vítr je základní meteorologický prvek popisující pohyb vzduchu v určitém místě atmosféry. Proudění vzduchu je podmíněno nejenom různým rozložením atmosférického tlaku, ale také rotací Země, třením o zemský povrch atd. Směrem větru se rozumí směr, odkud vítr vane.
více zde..
Pocitové teploty - Wind chill,
Heat index a THSW index


Index Wind chill, Heat Index a Index THSW jsou nejdokonalejší a nejpřesněji udává pocitovou teplotu, neboť do jeho výpočtu jsou zahrnuty aktuální hodnoty teploty, relativní vlhkosti, slunečního záření a rychlosti větru.
více zde..
Čas východu a západu slunce

Východ a západ slunce pro rok 2003, Zeměpisná šířka: 49° 49' 30" N, Zeměpisná délka: 16° 56' 38" E, Časová zóna: (GMT + 01.00) Praha, Čas středoevropský GMT + 01.00. Přesná definice soumraku.

více zde..
Předpověď počasí

Většina meteorologických stanic předpovídá počasí pouze na základě vzestupu nebo poklesu barometrického tlaku. VantagePro používá sofistikovaný algoritmus, který bere v úvahu kromě tlaku, také rychlost a směr větru, srážky, venkovní teplotu a relativní vlhkost vzduchu a dokonce i zeměpisnou šířku a délku!
více zde..
Možnost připojení na PC

Sada připojení na počítač obsahuje nezbytný datalogger (paměťový modul a rozhraní), kabel 2.4 m pro připojení k sériovému portu a program WeatherLink. Datalogger uchová až 2560 jednotlivých záznamů.
více zde..
Možnost rozšíření

u všech bezdrátových verzí je možné rozšíření o další konzoly, přídavné senzory (senzor vlhkosti půdy, listů, nerezové univerzální sondy pro měření teploty atd.) a další příslušenství jako opakovače signálu, bezdrátové připojení anemometru, vyhřívání srážkoměru a mnoho dalšího.
Další funkce

Meteorologické stanice VANTAGE PRO umožňují dosažená maxima a minima prakticky všech veličin, měsíční fáze, přesný čas a datum, desítky grafů přímo na displeji, desítky alarmů dle vašich kritérií..Zpět na výběr technických informacíPOPIS

SENZOR

ROZLIŠENÍ

ROZSAH

PŘESNOST (±)

Barometrický tlak umístěn v konzole 0.1 hPa 880 – 1080 hPa 1.0 hPa
Výpar senzor solární radiace,
ISS, anemometr
0.25 mm denní: 0 – 999.9 mm
měsíční a roční:0 – 1999.9 mm
větší z 5% nebo 0.25 mm
Vnitřní relativní vlhkost umístěn v konzole 1 % 10 – 90 % 5 %
Venkov. rel. vlhkost, přídavný senzor relativní vlhkosti ISS nebo stanice pro měření teploty a relativní vlhkosti 1% 0 – 100% 3% do 90%
4% při 90% a vyšší
Rosný bod ISS 1 °C -76 až + 54 °C 1.5 °C
Denní srážky ISS 0.25 mm do 999.9 mm větší ze: 4% nebo 1 překlopení mechanismu
Měsíční a roční srážky ISS 0.25 mm do 1999.99 mm
1 mm nad 2000 mm
do 19 999 mm větší ze: 4% nebo 1 překlopení mechanismu
Intenzita srážek ISS 0.25 mm do 19 999 mm větší z: 5 % nebo 1 mm
Solární radiace senzor solární radiace 1 W/m2 0 až 1800 W/m2 5 %
Vnitřní teplota umístěn v konzole 0.1 °C 0 až +60 °C 0.5 °C
Venkovní teplota ISS 0.1 °C -40 až +65 °C 0.5 °C
Přídavný senzor teploty stanice pro měření teploty a relativní vlhkosti, teplotní sonda 0.5 °C -40 až +65 °C 0.5 °C
UV Index UV senzor 0.1 0.4 až 16 5 %
UV dávka UV senzor 0.1 do 20 MED
1 nad 20 MED
0 až 199 MED 5 %
Směr větru anemometr 1 °C 0 až 360 °C 7 °C
Větrná růžice anemometr 22.5 °C 16 pozic na růžici třetina pozice
Rychlost větru anemometr 0.5 m/s 0.5 až 67 m/s větší z: 5% nebo 1 m/s


Zpět na výběr technických informací


1. Jaké veličiny jsou měřeny a ukládány?
Většina stanic měří a zobrazuje barometrický tlak, venkovní vlhkost a rosný bod, denní a roční srážky, rychlost a směr větru, chlad větru (wind chill), a venkovní teplotu. Některé jiné stanice dále zobrazují vnitřní teplotu a relativní vlhkost, případně nabízejí přídavné čidlo venkovní teploty a intenzitu deště. Pouze stanice VantagePro vám nabídne vše uvedené a ještě navíc: množství srážek za posledních 15 minut, 1 hodinu, měsíc a dále množství srážek za každou z 24 posledních „dešťových událostí“ (dešťová událost je celkové množství srážek za období, ve kterém nedošlo k jednorázovému přerušení srážek za dobu více než 24 hodin); doplňkové informace o větru – směr maximálního nárazu větru, 10 minutovou průměrnou rychlost větru a desetiminutové dominantní směry větru za poslední hodinu; pocitové teploty jako „heat index“ (kombinace vlivu teploty a vlhkosti) a dále nejkomplexnější THSW index (vliv teploty, vlhkosti, rychlosti větru a solárního záření); volitelné senzory solární radiace a UV záření jsou velmi užitečné zejména v poslední době, kdy si stále více uvědomujeme možná zdravotní rizika vyplývající z nadměrného pobytu na slunci; u bezdrátové verze lze dodat další přídavné senzory pro využití nejen v zemědělství – výpar, vlhkost listů, vlhkost půdy či univerzální nerezové sondy pro měření teploty půdy, vody, vzduchu atd.

2. Jak často jsou naměřená data aktualizována?
Senzorová jednotka posílá data do konzoly VantagePro každých 21 vteřiny. Veličiny jako rychlost a směr větru jsou aktualizovány v tomto intervalu, zatímco většina dalších veličin je aktualizována každých 10 vteřin. Je to dostatečná doba k tomu, abyste na vaší konzole neviděli něco jiného, než právě to, co se děje za vašimi okny.

3. Jaké grafy se zobrazují na displeji konzoly VantagePro?
Nejen že si můžete mimo numerického zobrazení nechat zobrazit graficky prakticky jakoukoliv veličinu za vámi zvolené časové období (minuty, hodiny, dny, měsíce i roky), ale samozřejmostí je i grafické zobrazení naměřených maxim a minim. To vše vám otevírá široký pohled na počasí kolem vás, i bez napojení na osobní počítač! Časem zjistíte, že sledování počasí může být dramatičtější a zábavnější než cokoliv jiného. Kolik srážek máme tento měsíc ve srovnání v předcházejícím? Překonali jsme teplotní rekord z minulého roku? Kdy nastala nejnižší noční teplota? Na všechny tyto otázky vám stanice VantagePro dá jasnou a srozumitelnou odpověď.

4.Jsou k dispozici nějaké alarmy?
VantagePro vám umožní nastavit alarm téměř pro každou měřenou veličinu. Chcete být informováni, zda teplota právě klesla pod -10 oC? Nebo naopak přesáhla +30 oC? Chtěli byste být okamžitě informováni, zda barometrický tlak neklesá či nestoupá moc rychle? Není půda, na které roste váš trávník (či cokoliv jiného), příliš suchá a nepotřebuje tak zavlažit? Bojíte se přívalových dešťů? Není nic jednoduššího než si nastavit alarm nebezpečí přívalového deště! Stanice VantagePro má k dispozici desítky libovolně nastavitelných alarmů.

5. Co připojení na počítač?
Připojení na osobní počítač je samozřejmou záležitostí a dále tak rozšiřuje bohaté vlastnosti celého systému. Konzola VantagePro® má k dispozici volný slot určený pro tzv. datalogger (paměťový modul a rozhraní pro připojení k PC), jehož zakoupením získáte i originální program WeatherLink. Data je možno exportovat do tabulkových kalkulátorů a dále je libovolně zpracovávat. Počítač nemusíte mít stále zapnutý – naměřené hodnoty jsou uchovávány v dataloggeru pro pozdější přehrání do PC.

Zpět na výběr technických informací